WTÓRNE WYSTĄPIENIE ROŚLINOŻERNOŚCI

Kręgowce są pierwotnie drapieżnikami pożerającymi inne zwierzę­ta.Kilkakrotnie opisano już przy­kłady wtórnego wystąpienia roślinożerności. Zdol­ność ta rozwinęła się zapewne wśród ssaków najsprawniej. Pokarm roślinny jest oczywiście nieporównanie łatwiej zdobyć od zwierzęcego. Rośliny nie uciekają, ponadto w wielu okolicach Ziemi jest ich zawsze pod dostatkiem — krajobraz jest zawsze zielony. Roślinożerność na­stręcza jednak także dużo kłopotów. Pożywne części tkanek roślinnych otoczone są przez ściany komórkowe, zawierające błonnik, ligninę
i hemicelulozy. Tych polimerów cukrów prostych nie rozkłada żaden enzym trawienny wytwarzany przez kręgowce. Znaczne części roślin są zbudowane wyłącznie z niestrawnych węglowodanów. Białka roślinne często zawierają niepełny zestaw aminokwasów, wreszcie prawie wszyst­kie rośliny bronią się przed pożarciem przez wytwarzanie i magazy­nowanie różnych związków trujących.

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest wiedzy i edukacji. Na co dzień pracuje w szkole i wiem jak ważna jest wiedza dla każdego człowieka. Jeśli podoba Ci się tematyka bloga zapraszam do śledzenia go na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)