WOMBATY

Jeszcze większą zbieżność z gry­zoniami wykazują czaszki wombatów, zwierząt należących do rodziny Phasco- lomidae. Należą tu gatunki krępe, od­żywiające się wyłącznie roślinami, ko­piące nory, w których spędzają większą część swego życia. Wśród łoży­skowców podobne adaptacje i tryb życia mają świstaki i susły.
Dla laików najbardziej typowymi torbaczami są kangury (Macropodidae). Ze względu na sposób życia można porównać kangury do wielkich zajęcy, z tą jednak różnicą, że duży i mocny ogon kangurów równoważy ciało w skoku, a także służy jako piąta kończyna, będąc jakby przenośnym krzesełkiem ułatwiającym spoczynek na siedząco. Niektórzy przedstawiciele tej obszernej rodziny są niewiele więksi od szczurów, do których są bardzo podobni zewnętrznie (np. wszystkożerny torebnik piżmowy, Hypsiprymnodon moschatus).

Witaj na moim serwisie! Blog poświęcony jest wiedzy i edukacji. Na co dzień pracuje w szkole i wiem jak ważna jest wiedza dla każdego człowieka. Jeśli podoba Ci się tematyka bloga zapraszam do śledzenia go na bieżąco!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)